Çekirdek inanç 0-11 yaş arası kimliklerimizi oluşturan inançlarımızdır. Hepinizin bildiği gibi inançlar bizi olumlu ya da olumsuz etkiler. Örneğin bir öğrenci matematiği yapamam inancına sahipse bu inanç okul başarısını ve özgüvenini etkiler. Ya da bir kız çocuğu annesi tarafından erkeklere güvenme telkinine sürekli maruz kalıyor olsun. Bu çocuk büyüdüğünde ilişkilerle ilgili problemler yaşayacaktır. Çekirdek inanç ise daha derin ve kim olduğumuzla ilgili inançlarımızdır. Örneğin en çok çıkan çekirdek inançlardan biri bir ailede erkek çocuk beklentisi olduğu için, erkek kardeşlere daha çok değer verildiği için benim kızım erkek gibidir ordunun içine girse sapasağlam çıkar gibi telkinlere maruz kaldığı için sevilmek ve güvende olmak adına kadınlığımı reddedersem güvende olurum çekirdek inanç koduna sahip olacaktır.

Bizler bu çekirdek inançları telefonla ya da yüz yüze danışanlarımızla yaptığımız seanslar sonucunda belirleyip bu inançların tersi olan telkinleri subliminal olarak hazırlamaktayız.

Örneğin ailenin en küçük çocuğunda görülen büyümezsem sevilirim çekirdek inancına sahip olan bir danışanımıza büyümeyi ve olgunlaşmayı seçiyorsun ve güvendesin telkin cümlesini müziğin altına gizleyerek 1000lerce kez bilinçaltına göndererek kişinin özüne dönmesini sağlıyoruz.

Bizim bolluk içinde olmamızı en ideal ilişkilerimizi kendimize çekmemizi engeller çekirdek inançlarımız.

Örneğin bir erkek danışanımız ne yaparsa yapsın bolluk ve bereketi çekemiyordu kendine. Çok çalışıyordu fakat hak ettiği parayı kazanamıyordu. Arada çok para kazansa bile paranın bolluğunu göremiyor ve elinde olanı kaybediyordu. İnşaat sektöründe başarılı bir geçmişe sahipti. Yaptığımız çalışmada babasının iflas etmesi ailede yokluk bilincinin hakim olması sonucunda şöyle bir inanç geliştirmişti: Baba ben de senin gibi yokluk içinde yaşayarak bu aileye ait olduğumu ispat etmiş oluyorum. Ailemi onların çektikleri çileleri çekerek onurlandırıyorum. Bolluk bereket içinde olmak bu aileye ait olmamak anlamına gelir. Anne ve babasının hayatı yokluk ve zorluklarla geçmiş birçok kişi bu tarz inançlara sahiptir.

Kendi çekirdek inançlarını tespit etmek şu soruların cevabını düşün.

Hep ne oluyor hiç ne olmuyor?

İlişkilerinde hep ne olur hiç ne tam istediğin gibi olmaz?

İş ya da okul hayatında hep ne olur hiç ne tam istediğin gibi olmaz?

Kendi hayatında bugüne kadar hep ne oldu ya da hiç ne olmadı?

Günlük olaylarda hep ne olur hiç ne tam istediğin gibi olmaz?

Bu tekrarları yakalarsan bu olay sonucundaki çıkarımın çekirdek inancındır.

Örneğin hep terk ediliyorum sevgililerim tarafından diyorsan. Bu terk edilme sonucunda nasıl bir karar aldın onu düşün. Yaşadığımız olay aynı olsa bile çıkarımlarımız farklı farklı olacaktır.

Örneğin erkeklere bundan sonra güvenmemeliyim.

Ya da bir daha kimseyi sevmeyeceğim.

Mantık ilişkisine önem vermeliyim.

Ben demek ki değersizim gibi inançlar terkedilmeye verilen bize özgü olan çıkarımlarımız olabilir.

Ayrıca yaşadığımız olayı da terk edilme olarak kodlamakta bize özgüdür. Aynı olayı bir başkası reddedilme bir diğeri küçük düşme, bir başkası ihanete uğrama bir diğeri de bana haksızlık yaptı şeklinde yorumlayabilir.

Yaşadığımız olaylara senaryo yazan biziz. Olayların kendi başına bir anlamı yoktur.

Bir çekirdek inancı bulacağınız zaman neden-neden-neden diye sürekli sormak bizi çekirdek inanca götürebilir.

Örneğin önce bir problemle başlayalım.

Topluluk karşısında konuşamıyorum diye bir inancımız ya da problemimiz olsun.

Şimdi önce hemen neden konuşamıyorum diye soruyoruz.

Yanlış bir şey söyleyip rezil olmaktan korkuyorum.

Şimdi bir daha neden diye soralım.

Hata yapabilirim hata yapmamalıyım.

Neden hata konusunda hassasım diye sorduğumuzda ben hata yapmamalıyım çünkü rezil olurum.

Neden hatalarım konusunda rezil olmaktan korkuyorum diye soruyoruz. Soruları cevaplayan kişiyi şöyle bir düşünün mükemmel olmalıyım hata yapmamalıyım diye bir inanca sahip olduğunu fark edeceksiniz. Şimdi de bunu çocuklukla bağlarsak babam ben ne zaman hata yapsam beni eleştirirdi. Ben sınavlardan ne zaman 90 alsam babam niye yüz almadım derdi. Bir keresinde babama göre hata sayılabilecek bir yanlış yaptım ve babam beni cezalandırdı gibi bir anıyla karşılaşırız.

Para-başarı-kariyer konusu baba konusudur.

Sevgi-aşk-cinsellik konusu anne konusudur.

Diyelim ki bir erkek çocuğu 11 yaşına kadar olan dönemde babaya uzak olsun. Yetişkin olduğunda iş konusunda bir takım problemler yaşayabilir. Mesela sürekli iş değiştirebilir. Masaya yumruğunu vurması gereken kararlarda pasif kalır. Amerikalı bir psikolog baba faktörü diye bir kitap yazmış. Orada 5 tür babalıktan bahsetmiş: Sinirli saatli bomba baba, yok gibi olan baba, akıl hocası baba, süper başarılı baba, pasif baba. Diyor ki kitabında babanız hangi tarz babaysa ona göre iş hayatında yaşayacağınız zorluklar ve karşınıza çıkacak fırsatlar değişecektir. Örneğin babanız saatli bombaysa o zaman iş hayatında patronunuzla ilişkinizde ya silik karakteri ya da pasif agresif karakteri oynayacaksınız. Baba desteği eksikliği bizim çekirdek inançlardan eril enerji eksikliği dediğimiz bir duruma sebep olur.

Anne konusuna gelecek olursak 0-3 yaş arası çok önemli. Anne ile sağlıklı bağlanma yaşayamayan çocuklar sevgililerine-eşlerine yaklaşıp uzaklaşma gibi dengesiz bir model geliştirebilirler. Anne çalıştığı için çocuk anneanneye, babaanneye ya da bakıcıya bırakılır. Anne hastalandığı için çocuğu anneden kopar ve buna benzer bir nedenden anne sevgisi kesintiye uğrar. Kesintiye uğramış sevgi ya güçlü görünüp kimseyi sevmeyen taş kalpli bir karaktere ya da sürekli hayal kırıklığına uğrayan aciz bir sevgiliye kişiyi dönüştürebilir. Anne teslimiyet demektir. Anneyle ilişkimiz sağ beynimizle ilişkimizdir. Anne alıcılığı bırakmayı kabullenmeyi akışa uymayı koşulsuz sevmeyi bize verir. Kazanova başka kadınlarda hep annesini aramaktaydı.

Kendinize sorun hayatta en çok sizi ne zorladı?

Günlük hayatınızın hangi aşamalarında en çok zorlanıyorsunuz ?

Gelecekte hangi konularda zorlanacağınızı düşünüyorsunuz ?

Zorlanmaların tamamı çekirdek inançlarla ilgilidir. Örneğin büyümeyi reddedenler sorumluluk almakta zorlanırlar. Daima güçlü görünmeliyim çekirdek inancına sahip birisi başkalarından yardım almakta zorlanır. Zorlandığınız konuların altında çekirdek inancınız gizlidir. Ailenin kurtarıcısı olanlar genelde kendisi için bir şey yapmakta zorlanır. Zorlanıyorsan ve zorluyorsan çekirdek inançlar devrededir.

Çekirdek inanç çalışması ve ön tespit için tıklayın

Abdullah CANITEZ

Positive SSL