Türkiye’de anneler ve babalar genelde çocuklarını büyütmüyorlar.

Bundan 8 yıl önce ofisime babasıyla 28 yaşındaki oğlu benden randevu alarak görüşmek istediler. Babasıyla karşılıklı oturduktan sonra oğlunun dertlerini kendi ağzıyla anlatmaya başladı. Sözünü yarıda keserek beyefendi dedim birazda oğlunuz konuşsun isterseniz o derdini anlatabilecek yaşta dedim. Adam, “bizde onun yaşlarındayken danışmanlık hizmeti aldık o pek konuşmaz hem nasıl anlatılacağını da bilemez” dedi. Bende babayı gönderdikten sonra danışanımla konuşmaya başladım. Neden kendi derdini babana anlattırıyorsun üstelik sınıf öğretmenisin ve 28 yaşındasın. Dedi babama saygısızlık olmasın diye ben anlatmadım. Ben de insanın kendini kendi ağzından ifade etmesinin saygısızlık olmayacağını söyledim. Sonra olayı kendi ağzından öğrendim. Sözlüsüyle telefonda konuşurken sözlüsünün onu aldattığını düşünmesi üzerine telefonu duvara çarparak sinirlenmiş. Kendisine ve çevreye zarar verecek dozda öfkelenmiş. “Aldattığından emin misin?” dedim. Emin değilim sadece telefonda konuşurken bir erkek sesi duydum ve şüphelendim dedi.

“Peki daha önce hiç kız arkadaşın oldu mu?” dedim. Evet üniversite yıllarındayken olmuştu. “Peki ondan neden ayrıldın” dedim. Beni sevdiğini düşünüyordum ama bir baktım ki sevmediğini anladım dedi. Nerden biliyorsun sevmediğini dedim. Bu sözümün üzerine yaşadığı bir deneyimi anlattı: Bir gün kız arkadaşımın evine gittim ve bir baktım ki bana çayı bile koymamış dedi. Çayı koymaması seni sevmediği anlamına gelmez ki dedim.

Kaç kardeşsin dedim. Tek çocuğum dedi. Peki annen sana eve gidince nasıl davranır dedim. Hemen çayımı koyar yemeğimiz hazırlar ve bir ihtiyacın var mı oğlum der. Peki dedim sen ilişkilerinde aynı sana sevgisini annen gibi gösteren birini arıyorsun.

Çünkü anne baban senin tek çocuk olman nedeniyle her istediğini yapmış. Bu nedenle sen her istediğinin yapılmasını istiyorsun. Bir çok ilişkide geçmiş kalıplarımız tekrar eder. Eğer sizi büyükanneniz büyüttüyse ve size bağımlı bir ilişki geliştirdiyse kimse beni büyükannem gibi sevemez damgası bilinçaltındadır ve siz neden ilişkilerinizde insanlarla anlaşamadığınızı anlamazsınız.

Abdullah Canıtez

Positive SSL